Studia podyplomowe „Prawo Konkurencji”
Regulamin
Studiów Podyplomowych „Prawo Konkurencji”
w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
Podstawę prawną utworzenia Studiów Podyplomowych „Prawo Konkurencji” w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zwanym dalej „Instytutem” stanowi art. 50 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, ze zm.) w związku z § 6 ust. 1 pkt 2 Statutu Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zatwierdzonego przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk w dniu 5 lipca 2011 r.
§ 1
Celem Studiów Podyplomowych „Prawo Konkurencji”, zwanych dalej Studiami jest przekazanie słuchaczom studiów podyplomowych wiedzy w zakresie:
- prawa konkurencji, zarówno polskiego, jak i unijnego, w szczególności w zakresie: źródeł prawa, znaczenia unijnego prawa konkurencji dla stosowania prawa antymonopolowego przez polski organ antymonopolowy i sądy krajowe, zakazu stosowania praktyk ograniczających konkurencję, zasad kontroli koncentracji, procedur antymonopolowych, sankcji, zasad udzielania pomocy publicznej;
- związków prawa antymonopolowego z prawem służącym przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji oraz z innymi dziedzinami prawa, takimi jak prawo cywilne, prawo własności intelektualnej, prawo administracyjne, prawo gospodarcze, uregulowania sektorowe, prawo konsumenckie, prawo karne;
- ekonomicznych przesłanek prawnej ochrony konkurencji, aspektów rywalizacji i kooperacji, podstawowych pojęć ekonomicznych mających znaczenie dla stosowania prawa konkurencji, w szczególności takich jak pojęcie konkurencji, pojęcie rynku właściwego, pozycji dominującej na rynku, kryteriów pomiaru udziału w rynku i kryteriów oceny pozycji i siły rynkowej przedsiębiorcy, barier wejścia i wyjścia z rynku właściwego, ekonomicznych aspektów koncentracji (koncentracje przyjazne i wrogie), kryteriów oceny wpływu planowanej koncentracji na stan konkurencji;
- orzecznictwa antymonopolowego: decyzji Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów, wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Sądu Apelacyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz orzecznictwa Komisji i sądów unijnych.
§ 2
- Studia są dwusemestralne.
- Program kształcenia umożliwia uzyskanie przez słuchacza Studiów 40 punktów ECTS.
- Słuchacze Studiów biorą udział w wykładach i warsztatach, a także – poza zajęciami – zapoznają się samodzielnie z literaturą prawniczą i ekonomiczną oraz orzecznictwem wskazanym przez prowadzących zajęcia (w oparciu o udostępniane im konspekty do każdego tematu).
- Dyrektor Instytutu w drodze zarządzenia określa efekty kształcenia na Studiach oraz sposób ich weryfikowania i dokumentacji.
- Program Studiów i harmonogram zajęć opracowuje Kierownik Studiów. Harmonogram zajęć jest udostępniany słuchaczom przed rozpoczęciem zajęć poprzez zamieszczenie na stronie internetowej INP PAN.
- Kierownik Studiów może konsultować program studiów podyplomowych z członkami Rady Programowej. W skład Rady Programowej wchodzi Kierownik Studiów i powoływani przez niego członkowie.
- Za realizację programu kształcenia odpowiada Kierownik Studiów.
- Decyzje dotyczące zmiany programu kształcenia i ilości godzin dydaktycznych do 15 % zaplanowanych zajęć podejmuje Kierownik Studiów w porozumieniu z pozostałymi członkami Rady Programowej”.
§ 3
- Obsługę administracyjną Studiów i prowadzenie spraw organizacyjnych zapewnia Sekretarz naukowy Studiów, korzystając z pomocy pracowników administracji Instytutu.
- Zakres obowiązków Sekretarza naukowego Studiów ustala Kierownik Studiów.
§ 4
- Rekrutacja kandydatów na Studia jest otwarta. Liczba miejsc jest ograniczona.
- Studia prowadzone są na zasadzie pełnej odpłatności.
- Czesne obejmuje również koszt wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
- Czesne nie obejmuje opłaty rejestracyjnej.
- Wysokość czesnego i opłaty rejestracyjnej ustala Dyrektor Instytutu na podstawie kosztorysu. Wysokość czesnego wskazuje się w umowie zawartej (w formie pisemnej) między Instytutem a Słuchaczem – określającej warunki odpłatności za Studia (według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu).
- O przyjęcie na Studia może się ubiegać osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych, posiadająca tytuł zawodowy magistra, tytuł zawodowy licencjata lub tytuł równorzędny.
- Kandydat ubiegający się o przyjęcie na Studia składa w Instytucie następujące dokumenty:
- kwestionariusz zgłoszenia udziału w Studiach (druk według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 do niniejszego regulaminu);
- oświadczenie o zobowiązaniu się do zapłaty czesnego;
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich, licencjackich lub równorzędnych (albo kopię tego dyplomu poświadczoną notarialnie); w przypadku cudzoziemców, wymagany jest dyplom ukończenia studiów wyższych w Polsce albo dyplom ukończenia studiów za granicą, uznany lub nostryfikowany na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
- dokument poświadczający zmianę imienia lub nazwiska (dokument wymagany jedynie w przypadku gdy kandydat po wydaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich, licencjackich lub równorzędnych zmienił imię lub nazwisko);
- potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej.
- O przyjęciu na Studia decyduje kolejność zgłoszeń. Datą decydującą o kolejności zgłoszeń jest data złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
- W sprawach dotyczących zwrotu wniesionej opłaty z tytułu czesnego stosuje zasady wynikające z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy zlecenia. W razie nieuruchomienia Studiów następuje całkowity zwrot wniesionych opłat za studia.
§ 5
- Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza Komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzi Kierownik Studiów (jako jej przewodniczący) oraz 2 pracowników Instytutu.
- Przyjęcie na Studia następuje na podstawie złożonych przez kandydata dokumentów.
- O przyjęciu na Studia rozstrzyga się w drodze decyzji. Decyzje w sprawie przyjęcia na Studia podejmuje Dyrektor Instytutu na wniosek Komisji rekrutacyjnej.
- Przesyłając decyzję o przyjęciu na Studia dołącza się dwa egzemplarze umowy o warunkach odpłatności za studia na Studiach Podyplomowych „Prawo Konkurencji” w Instytucie Nauk Prawnych PAN – podpisane przez osobę reprezentującą Instytut. W umowie wskazuje się termin do przekazania do Instytutu Nauk Prawnych PAN jednego egzemplarza podpisanej umowy oraz do przekazania dowodu przelewu opłat związanych z odbywaniem studiów (według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu).
- Decyzję o przyjęciu (nieprzyjęciu) na Studia doręcza się w drodze przesyłki pocztowej listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
- Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Prezesa Polskiej Akademii Nauk w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Instytutu.
- W przypadku nieprzyjęcia na Studia dokumenty zostają zwrócone kandydatowi.
§ 6
Zajęcia na Studiach prowadzą samodzielni pracownicy naukowi Instytutu i adiunkci oraz wybitni specjaliści spoza Instytutu.
§ 7
Słuchacz Studiów ma prawo do korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz systemu biblioteczno-informacyjnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk na zasadach określonych w tym Instytucie.
§ 8
Słuchacz Studiów zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz uzyskania zaliczenia egzaminu końcowego.
§ 9.
- Słuchacza Studiów skreśla się z listy słuchaczy w razie rezygnacji ze studiów.
- Słuchacz Studiów może być skreślony z listy słuchaczy w razie niezawarcia przez niego przedłożonej przez Instytut Nauk Prawnych PAN umowy o warunkach odpłatności za studia na Studiach Podyplomowych „Prawo Konkurencji” w Instytucie Nauk Prawnych PAN w terminie określonym w tej umowie, niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów w terminie określonym w tej umowie albo nieobecności na 3 zjazdach (albo w ciągu 6 dni zjazdowych) na zajęciach w przypadku nieobecności nieusprawiedliwionych bądź na 4 zjazdach (albo w ciągu 8 dni zjazdowych) w przypadku łącznej liczby nieobecności – w okresie całości studiów.
- Skreślenia dokonuje – na wniosek Kierownika Studiów – Dyrektor Instytutu. Słuchaczowi Studiów przysługuje odwołanie od decyzji o skreśleniu z listy słuchaczy do Prezesa Polskiej Akademii Nauk w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Instytutu.
- Kierownik Studiów może dokonać usprawiedliwienia nieobecności po przedstawieniu mu przez słuchacza wniosku o usprawiedliwienie wraz z uzasadnieniem.
§ 10.
- Zaliczenie zajęć przewidzianych programem Studiów następuje poprzez:
- pozytywną ocenę wyniku egzaminu końcowego;
- formalne rozliczenie obecności na zajęciach.
- Słuchacz Studiów, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu w I terminie jest uprawniony do zdawania egzaminu w II terminie.
- Do zdawania egzaminu w II terminie uprawnieni są także słuchacze studiów podyplomowych, których nieobecność na egzaminie w I terminie była usprawiedliwiona.
- W I i II terminie egzaminu stosuje się następującą skalę ocen: niedostateczny (2), dostateczny (3), dostateczny plus (3,5), dobry (4), dobry plus (4,5), bardzo dobry (5).
§ 11
Po zakończeniu zajęć, uzyskaniu zaliczenia wykładanych przedmiotów i warsztatów oraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu końcowego – słuchacz Studiów otrzymuje Świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych „Prawo Konkurencji” w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
§ 12
W indywidualnych sprawach nieuregulowanych w regulaminie dotyczących słuchaczy studiów podyplomowych decyzję podejmuje Dyrektor Instytutu.
§ 13
W sprawach nieuregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy ustawy o Polskiej Akademii Nauk, przepisy o szkolnictwie wyższym oraz przepisy kodeksu cywilnego.
§ 14
Zmiany w regulaminie następują w trybie przewidzianym dla jego ustanowienia.