DRUKUJ
2019-11-07

Tryb postępowania w sprawie nadania stopnia
doktora habilitowanego

 

Szczegółowy tryb postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w Instytucie Nauk Prawnych PAN (Załącznik do Uchwały Nr 125 – 2019 Rady Naukowej INP PAN z 27 września 2019 r.)



  1. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego wszczyna się na wniosek składany do podmiotu habilitującego, za pośrednictwem Rady Doskonałości Naukowej.
  2. Podmiotem habilitującym w Instytucie Nauk Prawnych PAN jest Rada Naukowa Instytutu, zgodnie z art. 178 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dalej określanej jako „Ustawa”.
  1. a W odniesieniu do postępowań wszczynanych od 1 października 2019 r. dokumenty wytworzone w toku czynności podejmowanych przez komisję habilitacyjną obradującą w sposób określony w pkt 2, w szczególności podejmowane uchwały oraz sporządzane protokoły posiedzeń podpisuje przewodniczący i sekretarz komisji habilitacyjnej.
  1. Wniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego obejmuje:
    1. opis kariery zawodowej,
    2. wskazanie osiągnięć, o których mowa w art. 219 ust. 1 pkt 2 Ustawy, z uwzględnieniem ust. 2;
    3. wskazanie podmiotu habilitującego.
  2. Do wniosku Habilitant załącza:
    1. dowody poświadczające istotną aktywność naukową Habilitanta, z uwzględnieniem jej realizacji w więcej niż jednej uczelni, instytucji naukowej, w szczególności zagranicznej
    2. w przypadku, gdy osiągnięcie stanowi część pracy zbiorowej – oświadczenia Habilitanta i pozostałych współautorów o indywidualnym wkładzie w powstanie osiągnięcia.
  3. Uchwała Rady Naukowej Instytutu o niewyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego jest podejmowana w terminie 4 tygodni od otrzymania wniosku.

  1. Rada Naukowa Instytutu, w terminie 6 tygodni od otrzymania informacji o członkach komisji habilitacyjnej wyznaczonych przez Radę Doskonałości Naukowej, powołuje komisję habilitacyjną.
  2. W skład komisji habilitacyjnej, oprócz członków wskazanych przez RDN, wchodzą dwaj członkowie zatrudnieni w podmiocie habilitującym, w tym sekretarz, posiadający stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora oraz niebędący pracownikiem Instytutu recenzent, spełniający warunki wskazane w art. 221 ust. 5 pkt 3 Ustawy.
  3. Kandydatów na członków komisji habilitacyjnej wskazuje przewodniczący Rady Naukowej Instytutu, biorąc pod uwagę propozycje członków Rady.
  4. Członkami komisji habilitacyjnej nie mogą być osoby posiadające wspólny dorobek publikacyjny z Habilitantem, będące recenzentem wydawniczym ocenianego dorobku, uczestniczące w charakterze promotora lub recenzenta w przewodzie doktorskim Habilitanta, a także pozostające w stosunku zależności służbowej.
  5. Recenzentem wyznaczonym przez Radę Naukową Instytutu może być osoba nieposiadająca stopnia naukowego doktora habilitowanego lub tytułu profesora, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada Naukowa Instytutu uzna, że osoba ta posiada znaczący dorobek w zakresie zagadnień związanych z osiągnięciami osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego. Rozstrzygnięcie w tym zakresie podejmuje Rada Naukowa Instytutu, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady uprawnionych do głosowania.
  6. Członkowie komisji habilitacyjnej wyznaczani są w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady uprawnionych do głosowania.
  7. Od momentu wyboru pełnego składu komisji habilitacyjnej, kolejne etapy postępowania habilitacyjnego organizuje sekretarz, w porozumieniu z przewodniczącym komisji habilitacyjnej, i we współpracy z sekretariatem Rady Naukowej Instytutu.

Przebieg postępowania Komisja

  1. Komisja habilitacyjna podejmuje uchwały w składzie nie mniejszym niż 6 osób, przy obecności przewodniczącego i sekretarza.
  2. Obrady komisji habilitacyjnej mogą odbywać się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających prowadzenie obrad na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, chyba że Habilitant złoży wniosek o przeprowadzenie głosowania nad uchwałą w sprawie nadaniu stopnia doktora habilitowanego w trybie tajnym.
  3. Po otrzymaniu recenzji, przewodniczący komisji w porozumieniu z sekretarzem, wyznacza termin posiedzenia komisji habilitacyjnej. O wyznaczonym terminie i miejscu powiadamia się Habilitanta, na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem.
  4. Na posiedzeniu zwołanym w celu podjęcia uchwały zawierającej opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, komisja habilitacyjna przeprowadza kolokwium habilitacyjne w zakresie osiągnięć naukowych osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
  5. Przedmiotem kolokwium habilitacyjnego są szczegółowe kwestie związane z przedstawionymi osiągnięciami naukowymi oraz ogólna problematyka z zakresu nauk prawnych.
  6. Nieobecność Habilitanta na kolokwium habilitacyjnym może, na wniosek Habilitanta złożony do przewodniczącego komisji habilitacyjnej najpóźniej w dniu poprzedzającym wyznaczony termin kolokwium habilitacyjnego, zostać usprawiedliwiona przez przewodniczącego komisji habilitacyjnej jeśli jest ona uzasadniona ważnymi względami. W przypadku uwzględnienia wniosku przewodniczący komisji habilitacyjnej wyznacza kolejny termin kolokwium habilitacyjnego.
  7. Przewodniczący komisji może wyrazić zgodę na przeprowadzenie kolokwium habilitacyjnego przy użyciu urządzeń technicznych bezpośrednio przekazujących obraz i dźwięk.
  8. Uchwała zawierająca opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego podejmowana jest w głosowaniu jawnym. Na wniosek habilitanta komisja podejmuje uchwałę w głosowaniu tajnym.
  9. Opinia komisji habilitacyjnej nie może być pozytywna, jeżeli co najmniej dwie recenzje są negatywne. W takim przypadku, bez względu na wynik głosowania, komisja habilitacyjna wydaje uchwałę o braku pozytywnej opinii w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.

Rada Naukowa

  1. Na posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, prowadzącej postępowanie habilitacyjne, na którym ma być podjęta uchwała o nadaniu stopnia doktora habilitowanego albo o odmowie nadania tego stopnia, zaprasza się członków komisji habilitacyjnej, bez prawa głosu.
  2. Rada Naukowa Instytutu, w terminie miesiąca od dnia otrzymania uchwały komisji habilitacyjnej zawierającej opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, podejmuje uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego albo uchwałę odmawiającą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
  3. W przypadku pozytywnej opinii komisji habilitacyjnej, przeprowadza się głosowanie nad uchwałą o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego. Rozstrzygnięcie zapada w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady uprawnionych do głosowania.
  4. Jeżeli uchwała o nadaniu stopnia doktora habilitowanego nie uzyska wymaganej większości, poddaje się głosowaniu uchwałę o odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego. Rozstrzygnięcie zapada w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady uprawnionych do głosowania.
  5. W przypadku negatywnej opinii komisji habilitacyjnej lub braku pozytywnej opinii, Rada Naukowa Instytutu odmawia nadania stopnia doktora habilitowanego. Rozstrzygnięcie w tym zakresie, w imieniu Rady, wydaje przewodniczący Rady Naukowej, stwierdzając zaistnienie negatywnej przesłanki, o której mowa w art. 221 ust. 12 Ustawy.
  6. W terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu przekazuje Radzie Doskonałości Naukowej:
    1. kopię tej uchwały z uzasadnieniem;
    2. kopię uchwały komisji habilitacyjnej zawierającej opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego;
    3. kopie recenzji w postępowaniu habilitacyjnym – zapisane na elektronicznym nośniku danych.
  1. W postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, w zakresie nieuregulowanym w ustawie, i w niniejszej uchwale, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zasady ustalania wysokości opłaty za postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz zwalniania z tej opłaty
  1. Habilitant wnosi na rzecz INP PAN opłatę za przeprowadzenie postępowania w tej sprawie, z zastrzeżeniem pkt 30 i 32.
  2. Opłaty nie pobiera się od Habilitanta będącego pracownikiem Instytutu.
  3. Wysokość opłaty ustala, w drodze zarządzenia, Dyrektor Instytutu, przy czym nie może ona przekraczać kosztów postępowania, uwzględniających w szczególności kwoty należne członkom komisji habilitacyjnej.
  4. W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Instytutu może zwolnić Habilitanta, na jego wniosek, z opłaty w całości lub w części.