Udostępnianie informacji publicznej i otwartych
danych oraz ich ponowne wykorzystanie
Otwarte dane i udostępnianie informacji publicznej
I. Informacje publiczne będące w posiadaniu Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i nieudostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej oraz otwarte dane badawcze niedostępne w repozytorium e-Biblioteka Prawnicza (https://www.ebp.inp.pan.pl) są udostępniane w następujący sposób:
1. Na wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
Wniosek winien spełniać warunki formalne wskazane w art. 39 ustawy, tj. powinien zawierać: nazwę podmiotu zobowiązanego,
- informacje o wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko albo nazwę oraz adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika tego wnioskodawcy w sposób lub w formie wskazanych we wniosku,
- wskazanie informacji sektora publicznego, które będą ponownie wykorzystywane, a jeżeli są już udostępniane lub zostały przekazane, warunki ponownego wykorzystywania, na jakich mają być ponownie wykorzystywane, oraz źródło udostępniania lub przekazania,
- wskazanie celu ponownego wykorzystywania, w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
- wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej – także wskazanie formatu danych,
- wskazanie:
- sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie są udostępniane lub nie zostały przekazane w inny sposób, albo
- sposobu i okresu dostępu do informacji gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym.
Wniosek rozpatruje się nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
W przypadku braku możliwości rozpatrzenia wniosku w powyższym terminie, możliwe jest przedłużenie załatwienia sprawy do 2 miesięcy, po zawiadomieniu wnioskodawcy o przyczynach opóźnienia.
Po rozpatrzeniu wniosku organ zobowiązany:
- przekazuje informację sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania bez określania warunków ponownego wykorzystywania,
- informuje o braku warunków ponownego wykorzystywania w przypadku posiadania informacji sektora publicznego przez wnioskodawcę (wyraża zgodę na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego),
- składa ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie,
- odmawia, w drodze decyzji, wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.
2. Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku. 3. W drodze wyłożenia lub wywieszenia w miejscu ogólnie dostępnym, tj. w siedzibie Instytutu Nauk Prawnych PAN (Warszawa, Nowy Świat 72).
II. Instytut Nauk Prawnych PAN dokona, na podstawie art. 5 ust.1-2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, wyłączenia jawności informacji publicznej w następujących przypadkach:
a) informacji niejawnych w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, b) informacji stanowiących inną tajemnicę w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawowych ustanawiających tajemnicę, c) informacji ze sfery prywatności osoby fizycznej, d) informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorcy, e) treści chronionych prawem autorskim lub prawami pokrewnymi, które przysługują innemu podmiotowi niż organ zobowiązany.Wyłączenia, o których mowa w lit c)-d) nie dotyczą informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej
I. Warunki ponownego wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP)
1. Podmiot wykorzystujący informacje zamieszczone w BIP Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk jest obowiązany:
- poinformować o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji publicznej zamieszczonej w BIP,
- dalej udostępnić innym użytkownikom informacje publiczne w pierwotnie pozyskanej formie,
- poinformować innych użytkowników o przetworzeniu informacji publicznej ponownie wykorzystywanej, jeżeli treść pozyskanej informacji była modyfikowana.
- oznaczyć w formie cytatu treść pozyskanej informacji lub jej fragment z przypisem informującym o źródle pochodzenia,
- poinformować, iż organ zobowiązany do udostępnienia informacji sektora publicznego, nie ponosi odpowiedzialności za jej przetworzenie, dalsze udostępnianie i wykorzystywanie.
2. Instytut Nauk Prawnych PAN nie ponosi odpowiedzialności cywilnoprawnej za ponowne wykorzystywanie informacji zamieszczonych na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, chyba że ustawa stanowi inaczej.
3. INP PAN może nałożyć opłatę za udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania na wniosek. Wysokość tej opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji publicznej w związku z ponownym wykorzystywaniem informacji publicznej w określony sposób i w określonej formie.
II. Informacja o środkach prawnych przysługujących w przypadku odmowy przekazania informacji w celu ponownego wykorzystywania, określenie warunków ponownego wykorzystywania lub wysokości opłaty Osobie, która złożyła wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji, na wzorze stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 25 stycznia 2012 r. w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej (poz. 94), przysługują następujące uprawnienia:
- W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku, wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia braków, wraz z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
- W przypadku otrzymania oferty ponownego wykorzystywania – do złożenia sprzeciwu od oferty do Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych PAN w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty, z powodu naruszenia w ofercie przepisów ustawy. Po otrzymaniu sprzeciwu Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN wydaje decyzję stwierdzającą warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej lub wysokość opłaty. Od w/w decyzji przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia, a od decyzji organu wyższego stopnia – skarga do sądu administracyjnego, według pouczeń zawartych w treści decyzji.
- W zakresie nieuregulowanym ustawą do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z tym, że:
- przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi;
- skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.