Studia podyplomowe „Prawa Antykorupcyjnego”
Regulamin
Studiów Podyplomowych
„Prawa Antykorupcyjnego”
Podstawę prawną utworzenia Studiów Podyplomowych „Prawa Antykorupcyjnego” w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zwanym dalej „Instytutem” stanowi art. 50 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2018 r. poz. 1475, z późn. zm.) w zw. z § 6 ust. 1 pkt 2 Statutu Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zatwierdzonego przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk w dniu 5 lipca 2011 r.
§ 1.
Celem Studiów Podyplomowych Prawa Antykorupcyjnego, zwanego dalej „Studiami”, jest przekazanie jego słuchaczom kompleksowej, specjalistycznej wiedzy na temat zapobiegania i zwalczania zachowań korupcyjnych, a w szczególności z zakresu:
- Pojęcia korupcji i etycznych aspektów walki z korupcją.
- Zagrożeń korupcją w sektorze publicznym.
- Regulacji prawnych dotyczących ścigania zachowań korupcyjnych, w systemie źródeł prawa Unii Europejskiej oraz prawa międzynarodowego i krajowego.
- Proceduralnych aspektów walki z korupcją.
- Mechanizmów antykorupcyjnych, dotyczących m.in. rejestrów korzyści, oświadczeń majątkowych, sygnalistów (whistleblowerów).
- Zadań pełnomocników do spraw antykorupcji.
- Programów compliance.
§ 2.
- Studia są dwusemestralne.
- Program kształcenia umożliwia uzyskanie przez Słuchacza studiów podyplomowych 30 punktów ECTS.
- Słuchacze studiów podyplomowych biorą udział w wykładach i warsztatach, a także – poza zajęciami – zapoznają się samodzielnie z literaturą oraz orzecznictwem wskazanym przez prowadzących zajęcia (w oparciu o udostępniane im konspekty do każdego tematu).
- Dyrektor Instytutu w drodze zarządzenia określa efekty kształcenia na studiach podyplomowych oraz sposób ich weryfikowania i dokumentacji.
- Program Studiów i harmonogram zajęć opracowuje Kierownik Studiów. Harmonogram zajęć jest udostępniany słuchaczom przed rozpoczęciem zajęć poprzez zamieszczenie na stronie internetowej INP PAN.
- Kierownik Studiów może konsultować program studiów podyplomowych z członkami Rady Programowej. W skład Rady Programowej wchodzi Kierownik Studiów i powoływani przez niego członkowie.
- Za realizację programu kształcenia odpowiada Kierownik Studiów.
- Decyzje dotyczące zmiany programu kształcenia i ilości godzin dydaktycznych do 15% zaplanowanych zajęć podejmuje Kierownik Studiów w porozumieniu z pozostałymi członkami Rady Programowej.
§ 3.
- Obsługę administracyjną Studiów i prowadzenie spraw organizacyjnych zapewnia Sekretarz Studiów, korzystając z pomocy pracowników administracji Instytutu.
- Zakres obowiązków Sekretarza Studiów ustala Kierownik Studiów.
§ 4.
- Rekrutacja kandydatów na studia podyplomowe jest otwarta. Liczba miejsc jest ograniczona.
- Studia prowadzone są na zasadzie pełnej odpłatności.
- Czesne obejmuje również koszt wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
- Czesne nie obejmuje opłaty rejestracyjnej.
- Wysokość czesnego i opłaty rejestracyjnej ustala Dyrektor Instytutu na podstawie kosztorysu. Wysokość czesnego i opłaty rejestracyjnej, liczbę rat, a także terminy wpłaty rat czesnego wskazuje się w umowie zawartej (w formie pisemnej) między Instytutem a Słuchaczem (lub podmiotem finansującym udział Słuchacza w Studiach) – określającej warunki odpłatności za Studia (według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu).
- Na uzasadniony wniosek kandydata Dyrektor Instytutu może rozłożyć czesne na raty wnoszone w innym trybie, niż określone w ust. 5. Dodatkowe warunki płatności ustalane są w umowie, o której mowa w ust.5.
- O przyjęcie na studia podyplomowe może się ubiegać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
- Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe składa w Instytucie następujące dokumenty:
- kwestionariusz zgłoszenia udziału w Studiach (druk według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 do regulaminu);
- potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej;
- oświadczenie o zobowiązaniu się do zapłaty czesnego;
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich, licencjackich lub równorzędnych (albo kopię tego dyplomu poświadczoną notarialnie lub kopię poświadczoną przez Kierownika lub Sekretarza naukowego Studiów na podstawie przedstawionego do wglądu oryginału); w przypadku cudzoziemców, wymagany jest dyplom ukończenia studiów wyższych w Polsce albo dyplom ukończenia studiów za granicą, uznany lub nostryfikowany na zasadach określonych w odrębnych przepisach; 5
- dokument poświadczający zmianę imienia lub nazwiska (dokument wymagany jedynie w przypadku gdy kandydat po wydaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich, licencjackich lub równorzędnych zmienił imię lub nazwisko) albo kopię tego dokumentu poświadczoną notarialnie lub kopię poświadczoną przez Kierownika lub Sekretarza naukowego Studiów na podstawie przedstawionego do wglądu oryginału.
- O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń. Datą decydującą o kolejności zgłoszeń jest data złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Zgłoszenia mogą być przesyłane w formie elektronicznej, z zastrzeżeniem, że kandydat zobowiąże się do dostarczenia materialnej wersji dokumentów elektronicznych, najpóźniej wraz z dostarczeniem umowy, o której mowa w ust. 5.
- W sprawach dotyczących zwrotu wniesionej opłaty z tytułu czesnego i opłaty rejestracyjnej stosuje się zasady wynikające z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy zlecenia. W razie nieuruchomienia studiów następuje całkowity zwrot wniesionych opłat za studia.
§ 5.
- Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza Komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzi Kierownik Studiów lub jego zastępca (jako jej przewodniczący) oraz dwoje pracowników INP PAN.
- Przyjęcie na studia podyplomowe następuje na podstawie złożonych przez kandydata dokumentów.
- O przyjęciu na studia podyplomowe rozstrzyga się w drodze decyzji. Decyzje w sprawie przyjęcia na studia podyplomowe podejmuje Dyrektor Instytutu na wniosek Komisji rekrutacyjnej.
- Przesyłając decyzję o przyjęciu na studia dołącza się dwa egzemplarze umowy o warunkach odpłatności za zajęcia na Studiach Podyplomowych Prawa Antykorupcyjnego – podpisane przez osobę reprezentującą Instytut. W umowie wskazuje się termin do przekazania do Instytutu Nauk Prawnych PAN jednego egzemplarza podpisanej umowy oraz do przekazania dowodu przelewu opłat związanych z odbywaniem studiów (według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do regulaminu).
- Decyzję w sprawie przyjęcia na studia podyplomowe doręcza się w drodze przesyłki pocztowej listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
- Od tej decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Dyrektora Instytutu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
- W przypadku nieprzyjęcia na studia podyplomowe dokumenty zostają zwrócone kandydatowi.
§ 6.
Zajęcia na Studiach prowadzą samodzielni pracownicy naukowi Instytutu i adiunkci oraz wybitni specjaliści spoza Instytutu.
§ 7.
Słuchacz studiów podyplomowych ma prawo do korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz systemu biblioteczno-informacyjnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk na zasadach określonych w tym Instytucie.
§ 8.
Słuchacz studiów podyplomowych zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz uzyskania zaliczenia egzaminu końcowego.
§ 9.
- Słuchacza studiów podyplomowych skreśla się z listy słuchaczy w razie niezawarcia przez niego przedłożonej przez Instytut Nauk Prawnych PAN umowy o warunkach odpłatności za zajęcia na Studiach Podyplomowych Prawa Antykorupcyjnego w terminie określonym w tej umowie, niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów w terminie określonym w tej umowie albo nieobecności na 3 zjazdach (albo w ciągu 6 dni zjazdowych) na zajęciach w przypadku nieobecności nieusprawiedliwionych bądź na 4 zjazdach (albo w ciągu 8 dni zjazdowych) w przypadku łącznej liczby nieobecności – w okresie całości studiów.
- Skreślenia dokonuje – na wniosek Kierownika Studiów – Dyrektor Instytutu. Słuchaczowi studiów podyplomowych przysługuje od decyzji o skreśleniu z listy słuchaczy wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy do Dyrektora Instytutu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
- Kierownik Studiów może dokonać usprawiedliwienia nieobecności po przedstawieniu mu przez Słuchacza wniosku o usprawiedliwienie wraz z uzasadnieniem.
§ 10.
- Zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów podyplomowych następuje poprzez:
- pozytywną ocenę wyniku egzaminu końcowego,
- formalne rozliczenie obecności na zajęciach.
- Słuchacz studiów podyplomowych, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu w I terminie jest uprawniony do zdawania egzaminu w II terminie.
- Do zdawania egzaminu w II terminie uprawnieni są także słuchacze studiów podyplomowych, których nieobecność na egzaminie w I terminie była usprawiedliwiona.
- W I i II terminie egzaminu stosuje się następującą skalę ocen: niedostateczny (2), dostateczny (3), dostateczny plus (3,5), dobry (4), dobry plus (4,5), bardzo dobry (5).
§ 11.
Po zakończeniu zajęć, uzyskaniu zaliczenia wykładanych przedmiotów i warsztatów oraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu końcowego – Słuchacz otrzymuje Świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Antykorupcyjnego.
§ 12.
W indywidualnych sprawach nieuregulowanych w regulaminie dotyczących słuchaczy studiów podyplomowych decyzję podejmuje Dyrektor Instytutu.
§ 13.
W sprawach nieuregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy ustawy o Polskiej Akademii Nauk, Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz kodeksu cywilnego.
§ 14.
Zmiany w regulaminie następują w trybie przewidzianym dla jego ustanowienia.