Regulamin Biblioteki
Załącznik nr 1
do zarządzenia nr
DYR.021.21.2017
Dyrektora INP PAN
Regulamin
Biblioteki
Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
Zasady ogólne
§ 1
- Ogólne zasady działania Biblioteki Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (zwanej dalej: Biblioteką INP PAN) określa ustawa o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. 2012 poz. 642) oraz ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005 nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
- Regulamin Biblioteki INP PAN, zwany dalej Regulaminem, określa zasady oraz tryb korzystania z zasobów bibliotecznych i prenumerowanych baz danych, a także prawa i obowiązki czytelników.
Zadania Biblioteki INP PAN
§ 2
Do podstawowych zadań Biblioteki INP PAN należy:
- gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie krajowego i zagranicznego piśmiennictwa z dziedziny prawa, publikowanego na nośnikach tradycyjnych i elektronicznych;
- prowadzenie Polskiej Bibliografii Prawniczej;
- bieżąca rejestracja i upowszechnianie wyników badań naukowych prowadzonych w INP PAN;
- dokumentowanie dorobku naukowego pracowników naukowych INP PAN, w tym tworzenie repozytorium tekstów naukowych powstałych w Instytucie;
- organizowanie dostępu do informacji dziedzinowej oraz abstraktowych i pełnotekstowych baz danych dla użytkowników;
- zapewnienie szerokiego dostępu do wszelkiego rodzaju źródeł informacji naukowej i praktycznej w dziedzinie nauk prawnych oraz polityczno-społecznych;
- gromadzenie innych materiałów bibliotecznych niezbędnych do realizacji zadań naukowo-badawczych i dydaktycznych INP PAN;
- obsługa i prowadzenie szkolenia bibliotecznego dla pracowników naukowych, emerytowanych pracowników naukowych, doktorantów INP PAN i słuchaczy studiów podyplomowych INP PAN oraz czytelników zewnętrznych.
Prawa i obowiązki czytelników
§ 3
Z zasobów i usług systemu biblioteczno-informacyjnego Biblioteki INP PAN mogą korzystać:
- pracownicy naukowi INP PAN,
- emerytowani pracownicy naukowi INP PAN,
- doktoranci INP PAN,
- słuchacze studiów podyplomowych w INP PAN,
- inne osoby na zasadach określonych w § 11 Regulaminu,
- biblioteki szkół wyższych i instytucji naukowych w trybie wypożyczeń międzybibliotecznych.
§ 4
- Użytkownicy są zobowiązani do pełnego poszanowania i troskliwego obchodzenia się z warsztatem bibliotecznym, który został im oddany do dyspozycji. Odpowiadają finansowo i prawnie za wszelkie powstałe z ich winy szkody.
- Na terenie pracowni naukowej Biblioteki INP PAN obowiązuje bezwzględna cisza, czystość i porządek. Zabronione jest palenie tytoniu, spożywanie posiłków i napojów.
- Czytelnik jest zobowiązany zachowywać się w pracowni naukowej Biblioteki INP PAN w sposób odpowiadający powadze instytucji naukowej, przestrzegać postanowień niniejszego Regulaminu oraz stosować się do wskazówek i poleceń bibliotekarzy.
- Korzystający z czytelni zobowiązani są:
- pozostawić w szatni okrycia wierzchnie;
- wyłączyć telefony komórkowe;
- okazać wymagany dokument tożsamości w celu dokonania przez pracownika weryfikacji podanych danych;zapoznać się z Regulaminem i podpisać zobowiązanie do jego przestrzegania;
- zgłaszać bibliotekarzowi dyżurującemu wszystkie materiały biblioteczne wnoszone do czytelni.
- Pracownicy Biblioteki INP PAN mają prawo odmówić obsługi użytkownika zachowującego się wbrew powyższym zasadom, agresywnego, wulgarnego lub będącegopod wpływem środków odurzających.
§ 5
- Pracownicy naukowi INP PAN i emerytowani pracownicy naukowi INP PAN mają prawo do korzystania z materiałów bibliotecznych na drodze wypożyczeń zewnętrznych i procedury wypożyczeń międzybibliotecznych na podstawie ważnego dokumentu tożsamości lub karty czytelnika.
- Udostępnienie danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu stałego i korespondencyjnego, nr. PESEL, nr. telefonu, adresu e-mail jest dobrowolne, jednakże konieczne do korzystania ze zbiorów i baz danych Biblioteki INP PAN.
§ 6
- Materiałów udostępnianych prezencyjnie w pracowni naukowej nie wolno wynosić poza jej obszar.
- Przed opuszczeniem pracowni naukowej na dłużej niż 15 minut czytelnicy są zobowiązani zwrócić udostępnione materiały biblioteczne.
§ 7
- Czytelnik ma prawo zwracania się do bibliotekarza dyżurującego z pytaniami bibliotecznymi, katalogowymi oraz z prośbą o pomoc w obsłudze aparatu informacyjnego.
- Informacje bibliograficzne, dokumentacyjne i faktograficzne wykraczające poza bieżącą, doraźną pomoc bibliotekarza dyżurującego w pracowni naukowej są odpłatne zgodnie z Cennikiem usług informacyjnych Biblioteki INP PAN.
§ 8
Czytelnicy mają prawo korzystać w pracowni naukowej z własnych komputerów przenośnych.
§ 9
- Użytkownicy Biblioteki mogą samodzielnie skanować, kserować i fotografować własnym sprzętem fotograficznym materiały biblioteczne z poszanowaniem ustawy o prawie autorskim.
- Wykonywanie przez pracowników naukowych INP PAN i emerytowanych pracowników INP PAN kserokopii ponad limit ustalony przez Dyrekcję INP PAN (tj. 200 stron formatu A4 w wydruku czarno-białym) jest odpłatne zgodnie z Cennikiem usług informacyjnych Biblioteki INP PAN stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu.
- Wykonywanie kserokopii przez osoby niebędące pracownikami lub emerytowanymi pracownikami INP PAN jest zawsze odpłatne zgodnie z Cennikiem usług informacyjnych Biblioteki INP PAN stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu.
§ 10
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej publikacji czytelnik jest zobowiązany dostarczyć egzemplarz tego samego lub nowszego jej wydania, pokryć koszty konserwacji, a gdyby to było niemożliwe – pokryć równowartość inwentarzową uszkodzonej bądź zagubionej książki. Inny sposób uregulowania zobowiązań ustala kierownik Biblioteki INP PAN.
- W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się przyjęcie książki używanej, jeśli w opinii kierownika Biblioteki INP PAN jest cenna dla zasilenia zasobu bibliotecznego.
§ 11
Użytkownicy niezwiązani z INP PAN, w szczególności niebędący pracownikami naukowymi INP PAN, emerytowanymi pracownikami naukowymi INP PAN, doktorantami INP PAN lub słuchaczami studiów podyplomowych w INP PAN, mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki INP PAN jedynie w pracowni naukowej, po uprzednim uzyskaniu zgody Dyrekcji INP PAN. Zgoda wydawana jest na podstawie wniosku zawierającego informacje o przedmiocie prowadzonych badań. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu wizyty z kierownikiem Biblioteki INP PAN.
Udostępnianie zasobów Biblioteki INP PAN
§ 12
- Zbiory Biblioteki INP PAN i jej aparat informacyjny, tj. katalogi i kartoteki, stanowią własność INP PAN.
- Do zbiorów Biblioteki INP PAN należą materiały biblioteczne oraz prenumerowane bibliograficzne, abstraktowe i pełnotekstowe bazy danych.
- Udostępniane są one czytelnikom do celów naukowych i dydaktycznych.
§ 13
Biblioteka INP PAN udostępnia czytelnikom swoje zasoby prezencyjnie w pracowni naukowej, a także na zewnątrz w trybie wypożyczeń pozabibliotecznych.
§ 14
- Biblioteka INP PAN jest otwarta dla pracowników naukowych, emerytowanych pracowników naukowych, doktorantów INP PAN i słuchaczy studiów podyplomowych w INP PAN od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 oraz, na polecenie Dyrekcji INP PAN, w weekendy zjazdowe studiów podyplomowych w doraźnie ustalanych godzinach.
- Dyrekcja INP PAN może zmienić godziny otwarcia Biblioteki.
- O czasowym zawieszeniu działalności usługowej czy skróceniu godzin otwarcia Biblioteki INP PAN użytkownicy są informowani stosownym komunikatem zamieszczanym na stronie internetowej i z odpowiednim wyprzedzeniem.
§ 15
- Pracownicy naukowi INP PAN mają prawo długoterminowego wypożyczania materiałów bibliotecznych, bez ograniczeń ilościowych, z obowiązkiem zwrotu na żądanie kierownika Biblioteki w wyjątkowych sytuacjach.
- Emerytowani pracownicy naukowi INP PAN mają prawo do wypożyczania materiałów bibliotecznych w liczbie do 5 woluminów na okres trzech miesięcy, z możliwością jednorazowej prolongaty na okres kolejnych trzech miesięcy.
§ 16
- Zamówienia materiałów bibliotecznych należy składać najpóźniej na godzinę przed zamknięciem pracowni naukowej, a udostępnione materiały zwracać na 15 min przed zamknięciem czytelni.
- Jednorazowo czytelnik może zamówić do udostępnienia w pracowni naukowej maksymalnie 5 woluminów materiałów bibliotecznych.
- Materiały biblioteczne zamówione do udostępnienia w pracowni naukowej mogą być na żądanie czytelnika rezerwowane na okres nieprzekraczający 5 dni roboczych.
- Dla celów statystycznych czytelnik korzystający z księgozbioru podręcznego w czytelni powinien zgłosić dyżurującemu bibliotekarzowi tytuł publikacji.
§ 17
- Czytelnik może zamawiać książki i czasopisma na miejscu, w pracowni naukowej – wypełniając rewers papierowy, za pośrednictwem modułu OPAC zintegrowanego systemu bibliotecznego lub wysyłając e-mail na adres cin@inp.pan.pl.
- Zamówienia materiałów bibliotecznych realizowane są na bieżąco.
- Wszystkie udostępnienia i wypożyczenia materiałów bibliotecznych są odnotowywane w zintegrowanym systemie bibliotecznym.
- Zamówione materiały biblioteczne czytelnik odbiera osobiście, okazując dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Zamówione pozycje należy odebrać w ciągu 3 dni roboczych. Nieodebrane w tym czasie materiały biblioteczne są zwracane do magazynu.
§ 18
Czytelnicy zobowiązani są sprawdzić stan wypożyczanych materiałów bibliotecznych. Wszelkie uszkodzenia powinny być zgłaszane pracownikom Biblioteki INP PAN i odnotowane przy wypożyczeniu.
§ 19
- Prace doktorskie udostępniane są zgodnie z zasadami prawa autorskiego i Ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego tylko w pracowni naukowej.
- W uzasadnionych przypadkach Dyrekcja INP PAN może zezwolić na udostępnienie tych materiałów.
- Postanowienia ust. 2 nie dotyczą:
-
- autorów chcących korzystać z egzemplarzy własnych prac w pracowni naukowej,
- jednostek organizacyjnych INP PAN korzystających z wymienionych prac dla celów służbowych,
- pracowników naukowych INP PAN.
§ 20
- Za zgodą Dyrekcji INP PAN w pracowni naukowej udostępnia się prezencyjnie opracowane i spaginowane materiały z archiwum zakładowego Instytutu.
- Zgoda Dyrekcji INP PAN na udostępnienie archiwalnej dokumentacji aktowej INP PAN jest wydawana na podstawie pisemnego wniosku zawierającego informacje o przedmiocie prowadzonych badań.
- Konieczne jest wcześniejsze ustalenie z kierownikiem Biblioteki INP PAN terminu udostępnienia jednostek archiwalnych.
§ 21
Nie wypożycza się:
- czasopism;
- druków zwartych wydanych przed 1955 r.;
- książek z księgozbioru podręcznego;
- publikacji nieopracowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym;
- materiałów bibliotecznych wymagających konserwacji.
Bazy danych w zasobach Biblioteki INP PAN
§ 22
Ze stanowisk komputerowych w pracowni naukowej można korzystać wyłącznie w celach naukowo-badawczych.
§ 23
- Prawo do korzystania z licencjonowanych baz danych dostępnych w Bibliotece INP PAN mają wyłącznie pracownicy naukowi, emerytowani pracownicy naukowi oraz doktoranci IPN PAN i słuchacze studiów podyplomowych w INP PAN posiadający aktywne konto biblioteczne.
- Udostępnianie konta do licencjonowanych baz danych osobom trzecim jest zabronione.
§ 24
Autoryzowani użytkownicy mają prawo do:
- przeszukiwania licencjonowanych baz danych;
- ustawiania alertów przedmiotu wyszukiwania;
- pobierania w racjonalnej ilości i drukowania (według zasad dotyczących wykonywania kserokopii, ustalonych w § 9 Regulaminu) artykułów z licencjonowanych baz danych, pod warunkiem, że wykorzystanie takich fragmentów nie stanowi ani też nie powoduje dystrybucji komercyjnej i jest zgodne z wszelkimi międzynarodowymi prawami autorskimi.
§ 25
- Prenumerowane przez INP PAN licencjonowane bazy danych nie mogą być wykorzystywane w następujących celach:
- znaczna lub systematyczna reprodukcja;
- tworzenie lokalnych archiwów (np. ściąganie całych numerów czasopism);
- używanie programów typu „spider”, „web-crawling” oraz innego oprogramowania do automatycznego wyszukiwania i pobierania zawartości w trybie on-line.
- Nieprzestrzeganie zasad i warunków korzystania z elektronicznych baz danych może spowodować zamknięcie konta bibliotecznego.
- Niedozwolone jest kopiowanie programów stanowiących własność INP PAN oraz wszelkie działania powodujące dewastację lub uszkodzenie komputerów, dezorganizację sieci komputerowej oraz zniszczenie oprogramowania, zmiany w konfiguracji komputerów czy łamanie istniejących zabezpieczeń.
§ 26
- Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za stan stanowiska komputerowego.
- W przypadku stwierdzenia przez użytkownika jakiejkolwiek nieprawidłowości w pracy komputera, jest on obowiązany poinformować o zaistniałym fakcie dyżurującego bibliotekarza.
§ 27
Użytkownicy nieposiadający aktywnego konta bibliotecznego mają prawo wyłącznie do przeglądania licencjonowanych baz danych w pracowni naukowej. W uzasadnionych sytuacjach decyzję o pełnym udostępnieniu licencjonowanych baz danych osobom spoza INP PAN podejmuje Dyrekcja INP PAN na pisemny wniosek zainteresowanego.
Wypożyczenia międzybiblioteczne
§ 28
- Biblioteka INP PAN umożliwia pracownikom naukowym i doktorantom INP PAN korzystanie ze zbiorów krajowych bibliotek zamiejscowych w trybie wypożyczania międzybibliotecznego.
- Pracownicy Biblioteki INP PAN zastrzegają sobie prawo decyzji co do rodzaju wypożyczeń międzybibliotecznych.
§ 29
Biblioteka INP PAN udostępnia swoje zbiory innym bibliotekom i uprawnionym instytucjom na ogólnych zasadach wypożyczeń międzybibliotecznych.
§ 30
Wypożyczanie międzybiblioteczne zamiejscowe odbywa się na prawach wzajemności.
§ 31
Biblioteka bądź instytucja zamawiająca jest zobowiązana:
- potwierdzić pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub faksem odbiór przesyłki natychmiast po jej otrzymaniu,
- powiadomić Bibliotekę INP PAN, jeżeli w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania zawiadomienia o wysłaniu nie otrzymała przesyłki;
- zwrócić wypożyczone materiały w terminie określonym w piśmie przewodnim załączonym do przesłanych materiałów.
§ 32
- Biblioteka wypożyczająca ponosi odpowiedzialność za sprowadzone materiały biblioteczne.
- Biblioteka wypożyczająca udostępnia je tylko na miejscu – w czytelniach.
- W przypadku utraty wypożyczonych materiałów bibliotecznych lub ich zniszczenia biblioteka bądź instytucja zobowiązana jest do ich odkupienia lub zapłacenia równowartości wartości inwentarzowej materiałów bibliotecznych.
Postanowienia końcowe
§ 33
- Nieprzestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu przez użytkowników może spowodować utratę prawa korzystania z zasobów Biblioteki INP PAN.
- Odstępstwa od Regulaminu mogą być stosowane jedynie w wyjątkowych wypadkach, za zgodą kierownika Biblioteki INP PAN.
- Rozstrzygnięcie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Dyrekcji INP PAN.
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załączniki:
- Regulamin działalności informacyjnej Biblioteki INP PAN
- Polityka gromadzenia materiałów bibliotecznych i baz danych przez Bibliotekę INP PAN
Załącznik 1:
Regulamin działalności informacyjnej
Biblioteki Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
§ 1
Biblioteka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (dalej zwana: Biblioteką INP PAN) oferuje osobom fizycznym oraz organom administracji publicznej i podmiotom sektora prywatnego odpłatne usługi informacyjne w zakresie gromadzonego księgozbioru i prenumerowanych baz danych oraz ogólnodostępnych źródeł informacji (OSINT).
§ 2
Uzupełniony formularz zamówienia kwerendy bądź wykonania skanów i wydruków z materiałów znajdujących się w asobie Biblioteki INP PAN i źródeł ogólnodostępnych może zostać:
- wysłany drogą mailową w postaci skanu z wydruku opatrzonego podpisem zamawiającego lub osoby go reprezentującej;
- wysłany pocztą tradycyjną;
- złożony osobiście w Bibliotece INP PAN.
§ 3
- Zakres usług informacyjnych obejmuje:
- udzielanie informacji bibliotecznych lub archiwalnych dotyczących działalności Biblioteki INP PAN, działalności i prac naukowo-badawczych realizowanych w INP PAN oraz dorobku pracowników naukowych i emerytowanych pracowników naukowych INP PAN;
- udzielanie informacji katalogowych odnośnie do zasobu własnego i dostępności poszukiwanych publikacji w zbiorach innych instytucji;
- udzielanie informacji bibliograficznych przez wskazanie odpowiednich źródeł, uzupełnianie danych bibliograficznych, sporządzanie zestawień bibliograficznych;
- udzielanie informacji dziedzinowych na podstawie źródeł dostępnych w zasobie Biblioteki INP PAN, niewymagających prowadzenia rozległej kwerendy;
- prowadzenie szkoleń w zakresie prowadzenia kwerend i OSINT w dziedzinie prawa.
- Biblioteka INP PAN nie wykonuje zestawień bibliograficznych do prac zaliczeniowych i dyplomowych, a jedynie oferuje wsparcie prac naukowo-badawczych.
§ 4
sługi informacyjne realizowane są w kolejności wpływu zamówienia, zawierającego zobowiązanie do zapłaty za wykonane zlecenie.
§ 5
Formularz zamówienia kwerendy i Cennik usług informacyjnych Biblioteki INP PAN są publikowane na stronie internetowej INP PAN.
§ 6
Po przyjęciu zlecenia kwerendy bibliotekarz powiadamia zamawiającego o przewidywanym czasie przygotowania odpowiedzi i przedstawia wycenę oferowanej usługi.
§ 7
Biblioteka INP PAN zastrzega sobie prawo do odmówienia wykonania kwerend wyjątkowo pracochłonnych lub wymagających poszukiwań w materiałach niedostępnych w zbiorach własnych, przy czym zamawiający otrzymuje informację o powodach odmowy realizacji zlecenia.
§ 8
- W przypadku negatywnego wyniku przeprowadzonej kwerendy zamawiający otrzymuje informację o zakresie wykonanych prac.
- W przypadku opisanym w ust. 1 zamawiający kwerendę jest zobowiązany pokryć koszt roboczogodzin spędzonych nad realizacją zamówienia.
§ 9
Wyniki kwerendy można odebrać osobiście w Bibliotece INP PAN, za pośrednictwem poczty tradycyjnej bądź drogą mailową po wcześniejszym opłaceniu usługi.
§ 10
Reklamacje przyjmowane są w terminie do 14 dni od daty wysłania bądź osobistego odbioru wyników kwerendy. Po upływie tego czasu zamówienie uważane jest za zrealizowane i przyjęte przez odbiorcę.
Załącznik 2:
Polityka gromadzenia materiałów bibliotecznych i baz danych w Instytucie Nauk Prawnych PAN
§ 1
Biblioteka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (zwana dalej: Biblioteką INP PAN) w Warszawie gromadzi źródła informacji dla całego systemu bibliotecznoinformacyjnego Instytutu.
§ 2
- Biblioteka INP PAN gromadzi krajowe i zagraniczne materiały biblioteczne i bazy danych z dziedziny nauk prawnych, a także materiały z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych, które są przydatne w badaniach naukowych pracowników INP PAN.
- W celu wieczystej archiwizacji Biblioteka INP PAN gromadzi publikacje pracowników naukowych INP PAN oraz wydawnictwa własne Instytutu.
- Gromadzi się kolejne egzemplarze publikacji:
- potencjalnie często udostępnianych;
- nabywanych w drodze realizacji dezyderatów pracowników naukowych INP PAN;
- przekazywanych do księgozbiorów podręcznych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy w INP PAN;
- pochodzących z cennych kolekcji, zwłaszcza o dużej wartości historycznej.
§ 3
- Gromadzi się:
- publikacje zapisane na fizycznych nośnikach danych;
- książki i czasopisma przekazywane przez wydawców w plikach, w formatach umożliwiających ich wieczystą archiwizację.
- Publikacje zapisane na fizycznych nośnikach danych gromadzi się w jednym egzemplarzu. Wyjątek stanowią egzemplarze wymienione w § 2 pkt 3. lit. a.
- W przypadku baz danych otrzymywanych na nośnikach fizycznych gromadzone jest oprogramowanie bazowe umożliwiające korzystanie z baz oraz bieżące aktualizacje (do pięciu lat wstecz).
- Dodatki elektroniczne do książek i czasopism stanowiące ich integralną część są gromadzone oddzielnie od podstawowych materiałów bibliotecznych, w liczbie egzemplarzy dla nich właściwej.
- W przypadku otrzymania publikacji w więcej niż jednym formacie wybiera się jeden format, zapewniający długookresową archiwizację.
§ 4
Podstawowym źródłem pozyskiwania materiałów bibliotecznych i baz danych są zakup, wymiana barterowa oraz prenumerata, pozwalające na planowe uzupełnianie zbiorów.
§ 5
- Zakupu materiałów bibliotecznych dokonuje się na podstawie przeglądu nowości wydawniczych, ofert wydawców oraz zgłoszeń czytelników.
- Zakup materiałów bibliotecznych i baz danych odbywa się na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 113 poz. 759 z późn. zm.).
§ 6
- Prenumerata czasopism polskich i zagranicznych odbywa się na podstawie ustawy Prawo zamówień zublicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 113 poz. 759 z późn. zm.).
- Prenumerata wymaga przeprowadzenia postępowania przetargowego na dostawę czasopism polskich i zagranicznych.
- Prenumeratę zamawia się na podstawie dokonywanej corocznie analizy potrzeb czytelników.
- Przed podjęciem decyzji o prenumeracie należy:
- sprawdzić, czy w zasobach elektronicznych Biblioteki INP PAN wybrany tytuł jest dostępny w wersji pełnotekstowej;
- wziąć pod uwagę, czy w ramach usług realizowanych przez Bibliotekę INP PAN można skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych.
§ 7
- Materiały biblioteczne w formie darów i wymiany są pozyskiwane od wydawców, osób fizycznych, zwłaszcza autorów publikacji, a także od innych bibliotek i instytucji z kraju i zagranicy.
- Pracownicy INP PAN, którzy są autorami lub redaktorami publikacji monograficznych i podręcznikowych (zarówno polskich, jak i zagranicznych), są zobligowani do przekazywania jednego egzemplarza danego tytułu w formie daru do zbiorów Biblioteki INP PAN.
- Kierownik Biblioteki INP PAN zastrzega sobie prawo do decyzji o nieprzyjęciu lub włączeniu proponowanych publikacji do księgozbioru.
§ 8
Zbiory Biblioteki INP PAN są uzupełniane w drodze wymiany międzybibliotecznej krajowej i zagranicznej.
§ 9
W Bibliotece INP PAN nie gromadzi się:
- odbitek i nadbitek, jeśli Biblioteka posiada źródło pierwotne;
- komputerowych wydruków czasopism i odbitek kserograficznych;
- wydawnictw publikowanych w ogólnodostępnych bazach danych.
§ 10
Dopuszcza się selekcję księgozbioru Biblioteki INP PAN i ubytkowanie materiałów bibliotecznych:
- nieaktualnych, zwłaszcza zgromadzonych w większej liczbie egzemplarzy;
- w złym stanie fizycznym;
- dostępnych w otwartych repozytoriach cyfrowych i bazach danych;
- nieudostępnianych i niewypożyczanych czytelnikom przez okres co najmniej 10 lat.
§ 11
Za zagubiony lub zniszczony materiał biblioteczny czytelnik jest zobowiązany zwrócić ten sam tytuł wydawnictwa bądź jego kolejne wydanie.